1. Anasayfa
  2. Kıbrıs

Girne Kalesi


0

Girne şehrini ve Girne Kalesi’ni bir bütün olarak düşündüğümüz zaman herkesin bildiği gibi bu şehir eğlence anlayışıyla olsun, gelişmiş kumarhane sektörüyle olsun ya da bünyesinde barındırdığı dünya çapındaki kaliteli otellerin sağladığı hizmet kalitesi ile olsun, daima farklı birçok olanağı içinde bulundurmuş ve bunun yanında tarihsel yapısıyla birlikte de bu şehrin gerçek anlamda kaliteli detaylarını süslemiştir. Sizler de bu şehre gelmiş ve önemli olan şeyleri yaparak ya da önemli yapıtları ziyaret etmek istiyorsanız buradaki tarihi yapılardan öncelikli olarak Girne Kalesi’nden başlamanız derin bir tarihi birikimle tanışmanız açısından güzel bir detay olacaktır.

Girne Kalesi’nin tarihinden ve yapısal olarak yerinden bahsetmemiz gerekirse, bu yapı yaklaşık olarak 7. Yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılmış olduğu gibi bunun yapılmasındaki asıl amaç Arap-İslam birliğinin akınlarına karşı inşa edilmiştir. Girne Kalesi bulunduğu konum itibariyle de şehrin merkezinde bulunması sayesinde, birçok ziyaretçinin ulaşım açısından herhangi bir sıkıntı yaşamadan rahat bir şekilde burada gezintiler yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca Girne Kalesi düşünüldüğü zaman, bir kale ne kadar büyük olabilir gibi soruları sormanıza sebep olabilir ancak bu tarihi yapının tam anlamıyla görülmesi adına biraz saatinizi ayırmalı ve eğer ki Girne’de bir gezi düzenlemek istiyorsanız, Girne Kalesi’nin eğer haritanızda yoksa rotalarınız arasına kesinlikle almalısınız. Dediğimiz gibi bu tarihi yapının şehrin içerisinde bulunması birçok misafirin ve tarih severin burayı incelemesi açısından onlara kolaylık sağladığı gibi limana yakın olarak bulunması da bulunduğu konum itibariyle Girne Kalesi’ne farklı bir aura katarak, burayı gezen insanlar mükemmel görüntüler sunmaktadır. Sizler bu tarihi yapısı 7. Yüzyıllara dayanan devasa yapıda gezerken aynı zamanda karşınızdaki denizin eşsiz manzarasını da izleme şansı yakalayarak huzuru tarih ile iç içe deneyim edebileceksiniz.

Burayı gezmek isteyen insanlar bu gezintilerini belirli saatler arasında gerçekleştirebileceği gibi aynı şekilde bu tarihi yapının kökeni uzun yıllara dayanmasından dolayı ve yenilenmesinin yeterli aralıklarla yapılmamasıyla birlikte bazı bölümlerde düşme tehlikeleri bulunarak insan sağlığı açısından tehditler oluşturmaktadır. Bu gibi durumları engellemek adına Girne Kalesi’nde bazı bölümler ziyaretçilerin gezintisine kapalıdır. Ziyaretçiler burayı belirli saatlerde gezme şansına sahip olacağı gibi içeride herhangi bir fotoğraf çekinmeleri ya da tarihi parçalara zarar vermeleri yasak olmaktadır. Buraya gelerek tarihi eserlere değer vermiş biri olarak Girne Kalesi’ni incelemek isteyenlerin dikkat etmesi gereken şey ise bu tarihi yapıları incelerken, yapıların zarar görmesini engelleyerek yalnızca buradaki incelemelerini sağlıklı yollarla yapmaları gerektiği olacaktır. Buraya girmek isteyenlerin belirlenen saatler arasında giriş yapabileceği gibi aynı zamanda yine buraya girmek isteyenlerin ödeyeceği bazı tutarlar ile birlikte içeri girmeleri mümkün olacaktır.

Girne yazımızın başında da belirttiğimiz gibi genellikle turizm alanında bünyesindeki birçok kalitesi dünya çapında kanıtlanmış otel ile birlikte hizmet verdiği gibi aynı bu şekilde, gelişmiş olan eğlence anlayışının yanında, tarihsel olarak bu kadar önemli yapılara sahip olması da bu şehre gelerek tatillerini geçirmek isteyen insanlar için oldukça güzel bir seçenek olarak Girne Kalesi sayesinde birçok yararlı bilgiyi buradan elde etme imkanına sahip olabilirler. Girne Kalesi’nin şehrin içinde bulunması bir nevi de buradaki insanlar açısından ekonomi anlamında buraya gelen ziyaretçilerden fayda sağlama imkanını doğurmakta ve ekonomiyi canlandırmaktadır. Sizler de eğer yolunuz bir gün Kıbrıs’ın bu güzel cenneti Girne şehrine düşerse güzel bir planlamanız ardından yapacağınız seyahatin rotasına Girne Kalesi’ni de eklemeyi unutmamalı ve burayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir